poniedziałek, 21 lipca 2014

Wydajność kominka

Kluczowym elementem mającym wpływ na wydajność kominka jest sprawność wkładu kominkowego. Sprawność wkładu kominkowego określa jego wydajność.
Kominek,  który nie ma wbudowanego wkładu kominkowego ma sprawność około 20%. Oznacza to, że 80% energii marnuje się, a tylko 20% odzyskuje się w postaci ciepła. Sprawność kominka z wkładem kominkowym może wynosić zależności od modelu wkładu od 60 do nawet 90%.
Dla przykładu sprawność wkładu kominkowego w wysokości 80% mówi nam, że 20% energii marnuje się i ucieka do komina, natomiast aż 80% energii odzyskujemy w postaci ciepła. To bardzo wydajne i ekologiczne rozwiązanie.
Sprawność rzędu 60-69% można uznać za wynik przeciętny, ale poniżej 64% to przeciętnie nisko natomiast powyżej 65% przeciętnie dość wysoko. Sprawność wkładu kominkowego powyżej 70% jest to dobry wynik. Sprawność wkładu kominkowego, która wynosi powyżej 79% jest to bardzo dobry wynik. Obecnie można kupić nawet takie modele, które mają sprawność wynonszącą 86%, a nawet 90% ale to niezwykle rzadkie i drogocenne modele wkładów kominkowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz