poniedziałek, 21 lipca 2014

Kominek

Kominek to nie tylko ozdboba, która doda orygonalności w każdym pomieszczeniu. Kominek to także urządzenie grzewcze, dzięki któremu możliwe jest ogrzanie domu w ekonomiczny sposób. Wygląd i styl całego kominka należy odpowiednio dopasować do reszty pomieszczenia. Powinien komponować się z resztą aranżacji. Wybudowanie kominka wymaga elementarnej wiedzy teoretycznej ponieważ należy wiedzieć jakie funkcje będzie pełnił nasz kominek. Jak już pisałem kominek może mieć funkcje estetyczne i grzewcze. W zależności od tego, które funkcje będą dla nas ważniejsze wybierzemy inny model wkłady kominkowego. Jeśli kominek będzie pełnił tylko funkcje estetyczne najważniejsze będą wizualnego aspekty wkładu kominkowewego, natomiast gdy kominek będzie pełnił głównie funkcje grzewcze istotne okażą się parametry grzewcze wkładu kominkowego.

Jednym z najważniejszym elementów kominka jak już łatwo się domyśleć jest wkład kominkowy, który ma bezpośredni wpływ na funkcje i parametry grzewcze kominka, jego wygląd (kształt, wymiary, wygląd fasady).

Wybierając wkład kominkowy należy zwrócić uwagę na takie elementy jak:
kształt i wymiary wkładu
materiał wykonania (stal lub żeliwo)
kształt i wymiar szyby/szyb
moc grzewczą (w zależności od powierzchni do ogrzania, średnio 1kW starcza na ogrzanie 10m2 powierzchni)
sprawność (im wyższa sprawność tym większa wydajność)
ilość zużywanego opału na godzinę (mniej więcej na każde 7 kW mocy zużycie opału nie powinno przekraczać 2,5 kg na godzinę)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz