poniedziałek, 21 lipca 2014

Parametry wkładów kominkowych

W trakcie budowy kominka należy wybrać wkład kominkowy. Wybierając wkład trzeba zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry tak by był odpowiedni do planowanego kominka. Wkład kominkowy ma kluczowy wpływ na późniejsze parametry kominka, jego eksploatacje i funkcje.

Sprawność
To właśnie sprawność określa wydajność wkładu i tym samym kominka. Wyższa sprawność to wyższa wydajność i odwrotnie. Sprawność określa ile energii można odzyskać w postaci ciepła ze spalanego paliwa. Przykład: wkład kominkowy posiada sprawność rzędu 70%  - to oznacza, że conajmniej 70% energii zostanie odzyskanych w postaci ciepła w procesie spalania. Sprawność ma także wpływ na ilość spalanego paliwa - większa wydajność daje więcej ciepła z jednostki paliwa, więc zużywamy mniej paliwa w procesie ogrzewania.

Moc
Moc wkładu musi być dobrana do planowanej powierzchni do ogrzania. Jeśli wybierzemy zbyt mała moc to kominek nie będzie ogrzewał odpowiednio pomieszczenia, a jeśli zostanie wybrana zbyt duża moc może to zaskutkować przegrzaniem pomieszczenia. Uśredniając wartości przyjmuje się, że ok. 1 kW mocy wystarcza aby ogrzać około 10m2 powierzchni.

Średnie zużycie opału
Średnio przyjęte jest, że średnie zużycie opału na każde 7kW mocy powinno wynosić około 2,5 kg/h np. dla mocy nominalnej 14 kW zużycie opału nie powinno być większe niż 5 kg/h.

Opcje dodatkowe
Wkład kominkowy ma kluczowy wpływ na funkcje kominka i łatwość jego eksploatacji. Jeśli w znaczącym stopniu nie ograniczna nas cena wkładu to dobrze jest zwrócić uwagę na opcje dodatkowe wkładu kominkowego. Obecnie na rynku oferowane są takie rozwiązania jak m.in. system czystej szyby czy doprowadzenie powietrza z zewnątrz. System czystej szyby polega na obdmuchu szyby powietrzem co minimalizuje jej zabrudzenia (kurtyna powietrzna). Zastosowanie doprowadzenia powietrza z zewnątrz ułatwia rozpalanie i eksploatację wkładu ponieważ nie jest spalane powietrze z pomieszczenia. Ilość szyb we wkładzie. Szyby boczne i vis a vis zapewniają widoczonść ognia z wielu stron kominka. Sposób otwierania drzwiczek: standardowy lub oryginalna gilotyna (podnoszone do góry).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz